Bolesti mačaka

10 najčešćih bolesti kod mačaka

Svi mi želimo da su nam mačke sigurne i zdrave, da ih nikad ništa ne boli, već samo da se igraju, ručkaju i spavaju kao što to i inače rade. Međutim, postoje bolesti koje su najčešće kod mačaka, a koje trebaš da znaš. Važno je reagovati na prve simptome, jer su mačke vrlo vešte u skrivanju kada ih nešto boli. Pročitaj 10 najčešćih bolesti kod mačaka i ukoliko primetiš da tvoja mačka ima neke od ovih simptoma, ne paniči i ne pomišljaj na najgore nego se obrati veterinaru.

Oboljenje donjih mokraćnih puteva

Simptomi koji prate ovo oboljenje su često, bolno i otežano mokrenje koje je ispraćeno glasnim negodovanjem mačke. Mokraća je jakog mirisa i drugačije boje. Takođe simptomi oboljenja donjih mokraćnih puteva su i gubitak apetita, povraćanje i apatija. Kamenje u mokraćnim putevima je karakteristično za mačore, a ukoliko se na vreme ne reaguje moće doći do posledica štetnih po život mačke.

Oboljenje zuba

Oboljenje zuba nije baš očigledno i lako primetno. Mačke mogu imati problem sa zubnim kamencem, karijesom, lomljenjem zuba i gingivitisom. Teško je primetiti ovo oboljenje jer mačke ne pokazuju da ih nešto boli ili muči, jedini način da se posumnja na oboljenje zuba je kada mačke manje jedu ili ne jedu uopšte, drže glavu dole i vrlo često teško zatvaraju usta. S vremena na vreme ukoliko možeš, pregledaj zube svoje mačke i ne čekaj posetu veterinaru da otkrije da nešto nije uredu. 

Ubrzana aktivnost štitne žlezde

Ovo oboljenje se često javlja kod starijih životinja. Karakteristično za ubrznu aktivnost štitne žlezde je gubitak težine, povraćanje, glasno mjaukanje, ubrzano disanje, a krzno je sve lošijeg kvaliteta.

Hronično oboljenje bubrega

Problem sa bubrezima je čest, naročito kod starijih mačaka. Uzroka ima mnogo, a oboljenje bubrega se manifestuje tako što mačka pije mnogo vode, gube težinu i smanjen je apetit, pritisak je visok a mogu i oslepeti iznenadno.

Povraćanje i proliv

Razlog za proliv ili povraćanje kod mačaka je uglavnom jer su pojele nešto što im ne prija ili su se jednostavno prejele. Takav problem nestaje vrlo brzo, a ukoliko se problem nastavi potrebno je zatražiti pomoć veterinara. On će otkriti da li postoji neko oboljenje, a i sprečiće da mačka dehidrira.

Dijabetes

Bolest koja se javlja usle oslabljene funkcije enokrinog pankreasa. Dijabetes je dakle posledica toga što pankreas ne luči dovoljnu količinu insulina. Fizička neaktivnost može uzrokovati razvoj dijabetesa. Najčešće se javlja kod stariji mačaka, ali i kod onih srednje dobi. Simptomi dijabetesa su gubitak težine, povraćanje, slabost na zadnjim nogama, unošenje mnogo vode kao i često mokrenje. Pomoću terapije koju prepiše veterinar, dijabetes se može držati pod kontrolom.

Problem sa glistama

Problem sa glistama se javlja kod mačaka koje žive van kuće kao i u njoj. Mačke se inficiraju jedući insekte i glodare. Ukoliko mačka ima problem sa glistama ona povraća, stomak je napet, dolazi do pojave proliva, a krzno postaje mat. Pljosnate gliste se dobijaju putem buva. Kako se svaka mačka non stop liže i čisti, ona tako može uneti u sebe larvu koja odlazi u creva. Mačke je potrebno čistiti od glista redovno, jer se one mogu preneti i na ljude.

Problem sa kožom

Još jedno oboljenje koje je teško primetno jeste problem sa kožom. Mačke se često češkaju nogom ili se ližu jezikom i vrlo je teško uvideti da li je reč o čišćenju kao i obično ili je ipak reč o problemu sa kožom. Kod mačaka se mogu primetiti 4 vrste kožnih lezija, odnosno milijarni dematitis, simetrična alopecija, kompleks eozinofilnog granuloma i svrab kože glave i vrata.

Rak  

Veliki broj raznih oblika raka se može tretirati. Određeni tretmani mogu izežiti mačku u potpunosti ili produžiti život i kvalitet života. Rak kod mačaka je učestalost. Njačešće vrste raka su limfom, rak na koži i sluzokoži i rak mlečnih žlezda. Simptomi raka su različiti, a mogu biti u obliku otoka, infekcije kože, dijareje, crvene mrlje na koži i otežanog disanja. 

Oboljenje gornjih respiratornih puteva

Infekciju gornjih respiratornih puteva izazivaju bakterije i virusi. Uzročnici među virusima su kalici i herpes koji se brzo prenose sa jedna na drugu mačku. Mačke koje su pod stresom, koje imaju ravno lice su najosetljivije kada je reč o obljenju gornjih respiratornih puteva u pitanju. Simptomi su iscedak iz nosa, kijanje, ubrzano disanje, gubitak apetita i povećanje temperature. Ovo se leči pomoću antibiotika i dosta tečnosti, a mačka mora biti u kući kako bi bila izolovana.

Da li je potrebno vakcinisati mačku?

Kako bi tvoja mačka bila zdrava i živela dugo, potrebno je vakcinisati je protiv zaraznih bolesti. Vakcina protiv zaraznih bolesti se daje nakon 8 nedelja starosti i ponavlja se nakon 4 do 4 nedelje. Potom se mačke vakcinišu jednom godišnje do kraja svog života.

Zaključak

Kako bi mogao opisati svom veterinaru simptome koje tvoja mačka ima, moraš ih i prepoznati. Ovaj članak je tu da se podsetiš simptoma koji mogu biti znak da je vreme da se poseti veterinar. Često se simptomi ne mogu videti i teško je prepoznati da li mačka ima neko oboljenje, ali ukoliko posumnjaš da se tvoja mačka ipak ne češka samo i ne čisti, već je reč o nečemu ozbiljnijem, obrati se veterinaru što pre.