Konjuktivitis nije ozbiljna bolest, ali stvara bol i neprijatan osećaj kod mačke. Nekada može postati i hroničan, a ukoliko se ne reaguje na vreme može dovesti do slepila mačke.
Kako nastaje konjuktivitis kod mačke?
Postoji mnogo uzroka konjuktivitisa, ali ih možemo podeliti na infektivne i neinfektivne uzroke.
- Infektivni uzroci – Konjuktivitis kod mačke može biti znak mačje gripe, odnosno o kompleksu raznih bakterijskih i virusnih patogena. Pored konjuktivitisa, mačka ima kijavicu, groznicu i iscrpljena je. Mačji grip je pre svega virus mačjeg herpesa i bakterija Chlamydophila felis što dovodi do konjuktivitisa. Prenose se kapljičnim putem.
- Neinfektivni uzroci – Povrede na oku kao i strana tela mogu da izazovu konjuktivitis.
Simptomi konjuktivitisa
Sledeći simptomi mogu da ukazuju na pojavu konjuktivitisa kod mačke:
- Crvenilo oka
- Otečena sluznica
- Zatvaranje kapka
- Voden ili gnojan iscedak iz oka
- Kijavica i kašalj
Dijagnoza
Veterinar temeljno pregleda oči kako bi utvrdio da li postoje strana tela ili je možda trepavica u oku mačke. Takođe, uzeće i bris oka kako bi video da li ima prisustva bakterija ili virusa. Najčešće se koristi fluorescein, odnono zelena boja koja se skuplja na mestu gde je oko oštećeno.
Lečenje konjuktivitisa
U zavisnosti koji je uzrok pojave konjuktivitisa, primenjuje se odgovarajuća terapija. Ako je reč o bakterijskoj infekciji mačka će dobiti antibiotske kapi ili mast za oči koje se primenjuju nekoliko puta dnevno. Ukoliko je reč o stranom telu, veterinar će ga ukoliniti, a nekada je za to potrebna anestezija.