Verovatno se često pitaš, dok je u krilu, zašto mačka prede? Da li je to znak sreće i radosti što je miluješ ili je ipak reč o nečemu drugom? Ubrzo ćemo otkriti malu tajnu mačaka. Mačke mogu da predu kada su srećne, tužne, gladne i kada ih nešto boli. Naravno nije baš lako prepoznati kada je reč o predenju šta ono zapravo znači i šta mačka želi da nam kaže na taj način.
Kako nastaje predenje?
Postoji nekoliko teorija o tome zašto mačke predu. Tri najčešće odgovora koja se provlače kroz ovo pitanje su:
-
- Predenje nastaje kao uticaj laringealnih i dijafragmatičnih mišića zajedno sa neuronskim oscilatorima.
-
- Podjezična kost koja se nalazi između lobanje i grkljana je mesto gde se stvara zvuk predenja.
-
- Predenje počinje u centralnom nervnom sistemu.
Da, da znam. Previše nekih stručnih reči koje čak ni pojedinačno ne razumeš (ne razumem ni ja), ali su to moguća rešenja za naše zajedničko pitanje kako nasta predenje. Postoje razna mišljenja da su mačke vremenom naučile da menjaju način predenja kako bi mogle da kažu svom vlasniku da su gladne, srećne, tužne ili da ih nešto boli.

Razlozi zašto mačka prede
Najčešći zvuk predenja se vezuje za sreću kod mačaka. One su opuštene, rep je miran i predu sporim ritmom dok ih maziš ili češkaš. Sa druge strane, mačke predu i kad su gladne, ali obrati pažnju na zvuk predenja. Nije isti zar ne? Liči više na kombinaciju plača i predenja. Malo mače prede kada želi majku, i oni na taj način komuniciraju. Mačke predenjem pomažu sebi da manje osećaju bol, a neka istraživanja kažu da predenje pomaže pri izlečenju mačke. Ako si mislio da mačka prede samo kad je u blizini tebe ili drugih ljudi, to nije istina. Mačka prede i kada je sama, kada istražuje novo okruženje, kada oseti strah ili stres.
-
- Predenje počinje od rođenja – mačke su sposobne da predu već nakon 2 dana od rođenja. Mačići se rađaju gluvi i slepi,ali vibracije koje osete prilikom predenja ih vode ka majci. Na taj način oni daju signal majci gde se nalaze, kako bi ih ona zaštitila.
-
- Mačka prede kada je srećna – prva asocijacija kod svih nas je ta da mačka prede kada je srećna. To je svakako istina, ali nije jedini slučaj kada mačka prede. Mačka svojim umiljatim predenjem daje do znanja da je srećna i mirna, a i dokazano je da je predenje koje čujemo od naše mačke lekovito i za nas, kao što je i za njih.
-
- Mačka prede kada je gladna – mačke su razvile sposobnost da promene način predenja kada žele da daju signal vlasniku da su gladne. Da li mačke namerno menjaju zvuk predenja ili je to prosto razvoj kako bi komunikacija između čoveka i mačke bila lakša.
-
- Mačka leči predenjem – ljudi reaguju na predenje mačke kao na način smirenja i opuštanja. Mačka smanjuje stres, simptome otežanog disanja, smanjuje krvni pritisak i rizik od srčanih bolesti. Sigurno se nekada desilo da te boli stomak, ruka ili noga, i da mačka dođe baš na to bolno mesto legne i prede. I kao da bol polako nestaje.
-
- Predenje je trening – mačka može provesti mnogo vremena spavajući i tako čuva svoju energiju. Ali ona prede i dok spava i praktično trenira na taj način. Njeni mišići su tako u formi,a da se mačka uopšte ne trudi.
Zaključak
Dakle postoji mnogo razloga zašto mačka prede. Sreća, tuga, glad, zadovoljstvo, bolest ili bol su razlozi koji su mogući kada čujemo da mačka prede. Jedino što je potrebno je vremenom naučiti raspoznati različite zvukove predenja. Tako jedino možeš i znati zašto tvoja mačka prede.