Mnogi ljudi imaju predrasude o mačkama kao kućnim ljubimcima. Smatraju ih hladnim, grubim i nezainteresovanim. Ali, istina je potpuno drugačija. Tačno je da su mačke samostalne, maze se samo onda kada one žele, ali su pune ljubavi i razdraganosti. Da li ste spremni za novog kućnog ljubimca – mačku? Pročitaj sve što treba da znaš ukoliko želiš da ovo malo slatko biće korakne u tvoj dom. (Da se penje po stolu, zavlači ispod kreveta, šunja po kući)
Postavi sebi sledeća pitanja, pre nego što se konačno odlučiš da udomiš mačku.
-
- Da li imaš dovoljno vremena?
Mačke su u odnosu na pse, samostalnije ali je i njima potrebno tvoje prisustvo. Neke mačke vole da se igraju, druge da ti leže u krilu dok ih miluješ, a treće opet vole samo tvoje prisustvo. Tvoja svakodnevnica će postati briga o hrani, vodi, čišćenju i četkanju, a ukoliko nemaš vremena da se posvetiš svemu tome, onda mačka nije kućni ljubimac za tebe.
-
- Da li su strpljenje i razumevanje na tvojoj strani?
Kao i svako živo biće, tako i mačke uživaju u pažnji svog vlasnika. Ali, mačka voli pažnju samo onda kada njoj to odgovara. Možda ti želiš da se igraš sa mačkom ili da je miluješ, a ona ipak ne pokazuje zainteresovanost. Mačke su po prirodi lovci i nezavisne životinje, pa samim tim moraš imati razumevanja i strpljenja. Ako ipak voliš da sve držiš pod kontrolom, i očekuješ da će te mačka svaki put poslušati, dobro razmislite o koraku udomljavanja.
-
- Da li si spremila/o novčanik za neophodne troškove?
Kako bi mačka bila zdrava i srećna, moraš biti spreman na neophodne troškove. Kvalitetna hrana, pesak za mačke, igračke, četke, vakcine, ampule i preparati protiv buva, sterilizacija i još mnogo toga te čeka ukoliko udomiš mačku. Da li je tvoj novčanik spreman na ove troškove ili ipak ne?
-
- Da li vodiš računa o higijeni doma?
Mačke su po prirodi veoma čiste životinje koje vode računa o sopstvenoj higijeni. Ali kao i druge životinje, mačke se linjaju i neminovno je da će dlake biti na tvojoj odeći i po kući. Usisivač u ruke i problem sa dlakama je rešen. Neke mačke imaju kratku dlaku, a neke dužu. Mačke koje imaju dužu dlaku zahtevaju da se svakodnevno češljaju, kako im se dlaka ne bi ućebala, a i kako bi higijena u tvom domu bila održavana. Da li si spremna/a za usisvač i četkanje?
-
- Da li je neko od ukućana alergičan na mačke?
Pre nego što udomiš mačku, važno je da proveriš da li je neko od tvojih ukućana alergičan. Ako već znaš da je neko alergičan ili si možda ti alergičan, najbolje je da odustaneš od ideje da mačka bude tvoj kućni ljubimac.
*Sada kada si (nadam se) bio iskren prema sebi u odgovorima na prethodna pitanja i čvrsto si odlučio da želiš da udomiš mačku, pročitaj šta ti je sve potrebno za malo mače koje će biti u tvom toplom domu.
Našli ste novog kućnog ljubimca – malo mače?
Doneli ste malo mače kući i sada ste zbunjeni šta treba da radite, koju hranu da izaberete, da li da je smestite kod sebe u krevet ili ipak da kupite krevetac za mačke, kada treba ići kod veterinara? Polako bez panike i drame. Uz malo truda tvoj dom će biti raj za umiljato mače, a ti ćeš uz naše male savete savršeno brinuti o svom ljubimcu.
-
- Za početak je potrebno da obezbediš hranu, vodu i pesak za mače. Mačkama je potreban period u kom će se adaptirati na novo okruženje. Najbolje je da pustiš mačku da istražuje prostor i okruženje i da se na taj način navikava na ono što je okružuje. Verovatno će biti situacija gde se mačka uvukla ispod kreveta, dvoseda ili neke police, ali ne brini. Ne teraj je na silu da izađe, pusti je da se sama oslobodi i izađe.
-
- Kada je izbor hrane u pitanju, važno je da izabereš kvalitetne granule kako bi se mačka pravilno razvijala. U početku će malo mleka biti sasvim dovoljno, ako je mače baš malo. Nakon toga možeš preći na granule i poslastice za mačke. Pored granula, mačke obožavaju soseve i konzerve sa piletinom, ćuretinom i ribom. (Malo slaninice dok kuvaš će biti savršena poslastica mački, ali ne preteruj).
-
- Kako su mačke velike spavalice, potrebno im je udobno i toplo mesto za spavanje. Nabavi ležaljku ili malu kućicu za mačke i neka uvek bude na istom mestu. (Ali se nemoj iznenaditi ako se probudiš sa mačkom na glavi)
-
- Kako izabrati posip za mačiji toalet? Širok je izbor posipa od silikonskog, do drvenog. Ali neke mačke su osetljive na previše jake mirise, pa mogu odbiti da koriste svoj mali toalet. Dakle budite spremni na mogući nered u domu dok ne vidite šta mački odgovara. Nek ti pri ruci budu džoger i ubrus. Za čišćenje posipa ti je potrebna lopatica, a čišćenje se mora obavljati svakoga dana.
-
- Četkanje, četkanje i četkanje. Nije važno da li tvoja mačka ima kratku ili dugu dlaku, četku u ruke i redovno četkaj mačku. Na taj način se uklanja nečistoća sa dlaka, a i smanjuje nakupljanje dlaka u želudcu.
-
- Kao što smo već rekli, mačke su prirodni lovci. U kućnim uslovima stimuliši mačku igračkama da razviju reflekse šunjanja i lova. Kanap, tuneli sa lopticama, miševi, igračke na navijanje, izbor je veliki. Ali da se razumemo, tvojoj mački će verovatno biti interesantniji papir, olovka, pertla nego igračke koju si kupio.
-
- Da ne bi čupali kosu sa glave, zaštiti nameštaj od grebanja. Investiraj u dobru grebalicu koja je visoka kako bi maca mogla posle grebanja da se ispruži. Ipak je zahtevno grebati sve što im je pred očima. (čitaj sarkastično i ironično)
-
- Između 6. i 8. meseca mačke ulaze u prvi ciklus. Mužjaci tada postaju agresivniji, lutaju i bore se sa drugim mačorima. Ovakvo ponašanje se može izbeći sterilizacijom, ukoliko to želiš. Ako se odlučiš na korak sterilisanja mačke, najbolje je to uraditi pre polnog sazrevanja.
Zaključak
Kućni ljubimci nisu igračke koju ćeš skloniti u ormar kada ti dosadi. Zato je važno da budeš potpuno iskren prema sebi da li si spreman, pored maženja, igranja i ljubavi koju mačke pružaju, na obavezu i odgovornost. Kao što vodiš računa o sebi i svojim ukućanima, tako je potrebno i za mačku, jer ona i jeste član tvoje porodice.