Bolesti mačaka

Epilepsija kod mačaka

Zastrašujući je prizor videti mačku koja ima epileptičan napad, jer se telo grči, mačka je agresivna i škripi zubima. Koji su uzroci epileptičnog napada kod mačke i na koji način se ova bolest leči, pročitaj u nastavku.

Epilepsija kod mačaka – uzroci napada

Postoje dve kategorije epileptičnih napada kod mačaka, odnosno intrakranijalni epileptični napadi i ekstrakranijalni epileptični napadi. Intrakranijalni su uzrokovani nečim unutar lobanje, dok su ekstrakranijalni uzrokovani nečim van lobanje.

Uzroci intrakranijalnog epileptičnog napada:

  1. Tumor na mozgu
  2. Infekcija mozga
  3. Trauma i upala mozga
  4. Paraziti u mozgu

Uzroci ekstrakranijalnog epileptičnog napada:

  1. Bolest jetre ili bubrega
  2. Izloženost proizvodu protiv buva koji nije namenjen za mačke
  3. Tretman lekovima za ljude
  4. Toplotni udar
  5. Zarazne bolesti
  6. Visok krvni pritisak

Simptomi epileptičnog napada kod mačaka

Različiti su oblici i simptomi epileptičnog napada kod mačke. Postoji Grand mal i Petit mal epileptični napad. Grčevi, ukočenost udova, nekontrolisano mokrenje su karakteristični za Grand mal. Ovi napadi se mogu desiti jednom ili grupisani u seriju napada u trajanju 1 do 2 minute. Ukoliko je napad duži, odnosno traje duže od 5 do 10 minuta onda se naziva ’’status epilepticus. Ovaj tip epileptičnog napada zahteva medicinsku pomoć. Petit mal napad izaziva agresivno proganjanje sopstvenog repa, agresiju i napadnje senke na zidu. Ovi napadi su vrlo retki.

Epilepsija-kod-macaka

Šta raditi kada mačka ima napad?

Ako primetiš da mačka ima napad koji nije u fazi status epilepticus, ne moraš odmah voditi mačku kod veterinara ali je potrebno nazvati ga i zakazati pregled. Dok mačka ima napad ne diraj je, jedino ako ne postoji mogućnost da se može povrediti. Diranjem mačke prilikom epileptičnog napada možeš završiti sa ogrebotinama. Ako se napad ponavlja i ne prestaje, mačka mora hitno kod veterinara.

Lečenje mačke koja ima epileptične napade

Kada je mačka u statusu epilepticusu, veterinar će joj pružiti neophodnu pomoć koja može uključivati postavljanje intravenskog katetera, davanje antikonvulzivnog leka kao i uzimanje uzoraka krvi i urina. Kada su napadi retki, mačka verovatno neće trebati lek, ali ako su napadi na svakih 6 do 8 nedelje biće potrebno redovno lečenje. Redovnim lečenjem se sprečava oštećenje mozga.

Epilepsija kod mačaka i ishrana

Kada mačka ima problem sa epileptičnim napadima, tada veterinar pravi individualan plan ishrane koji je prilagođen tvojoj mački. Ako mačka pati od bolesti jetre ili bubrega, pravilnom ishranom se može sprečiti uticaj ovih bolesti na mozak mačke.

Zaključak

Epileptični napadi kod mačke su retka pojava, a pravilnom ishranom i negom kao i veterinarskim pregledom se može otkriti šta je uzrok napada i pomoći mački da bude zdrava.