Bolesti mačaka

Gliste kod mačaka

Gliste kod mačaka su vrlo česta pojava, ali je lečenje lako i mačka se vrlo brzo oporavi. Koje vrste glista kod mačaka postoje i na koji način se mačka može zaštiti pročitaj u nastavku.

Vrste glista kod mačaka

Paraziti kod mačaka su najčešće u obliku glista. Mogu biti duge od 7cm do 15cm i pojavljuju se u crevu i porbavnom traktu. Potom se šire na krvotok, jetru i pluća. Postoji 4 najčešće vrste glista koje se pojavljuju kod mačke:

  1. Okrugle gliste – Izgledaju poput skuvanih špageta i mogu biti nekoliko centimetara. Mačići i mlade mačke su najizloženije, iako se sve starosne grupe mogu zaraziti.
  2. Kukaste gliste – ovaj tip glista izaziva krvarenje u crevima mačke, a kod mačića može doći do fatalnog ishoda ukoliko se infekcija proširi.
  3. Pantljičare – pantljičare dolaze u dva oblika, a najčešća je pantljičar koja se prenosi preko buva, ujedom. Pantljičara izaziva nadimanje i dijareju, takođe je i dlaka mačke jako loša.pantljičara je u obliku zrna pirinča i otkriva se u stolici mačke.
  4. Bičaste gliste – ovo su unutrašnji paraziti koji su u slepom i debelom crevu. Bičaste gliste izazivaju dijareju, malaksalost i gubitak težine.

Kako mačka može dobiti gliste?

Postoji nekoliko načina na koje mačka može dobiti gliste, a razumevanje istih će pomoći u zaštiti mačke od glista.

  • Od jaja crevnih parazita

Jaja crevnih parazita mogu biti na tlu bašte gde mogu da prežive duži vremenki period, a u organizam mačke ulaze putem kože ukoliko mačka hola ili leži na području koje je puno parazita.

  • Od prelaznih domaćina

Ukoliko mačka pojede nekog glodara, insekta ili pticu može doći do pojave glista, jer su ove životinje i insekti prelazni domaćini.

  • Iz majčinog mleka

Nelečena majka može imati larve glista u mleku koje mačići unose u svoj organizam. Ovo može biti opasno jer dolazi do lošeg stanja dlake mačeta, dijareje i povraćanja.

Simptomi glista kod mačaka

Gliste kod mačaka mogu biti sa i bez simptoma, a najčešći simptomi su: gubitak težine, grubo krzno, dijareja, neobično ponašanje.

  • Gubitak težine – Mačke imaju dobar apetiti iako imaju gliste, ali pored toga što jedu normalno, gube na težini. Ukoliko mačka gubi kilograme ili joj je stomak naduven, to može biti znak glista i potrebno je posetiti veterinara.
  • Grubo krzno – Dolazi do promene stanja krzna kod mačke, ono postaje grubo i nema uobičajeni sjaj.
  • Dijareja – Ukoliko mačka ima dijareju, mogući uzrok su gliste. Bez obzira da li mačka ima gliste ili ne, potrebno je odvesti mačku kod veterinara.
  • Neobično ponašanje – postoje dva poašanja mačke koja mogu da ukazuju na pojavu glista kod mačaka, a to je letargija i mačka se vuče po podu.  
Gliste-kod-macaka

Dijagnoza glista kod mačaka

Pojedine gliste se mogu videti golim okom, a druge se moraju dijagnostikovati putem testa izmeta. Izmet može biti testiran pod mikroskopom da bi se utvrdila vrsta gliste koja je inficirala mačku. Na osnovu toga koja je vrsta u pitanju, veterinar određuje kojim lekovima se mačka treba lečiti.

Kako se leče gliste?

Gliste kod mačaka se leče lekovima koje prepiše veterinar, dok je mačićima potreban poseban tretman. Mačići se leče sa 3 nedelje starosti, a nakon toga na svake 2 nedelje dok ne napune 16 nedelja. Nakon toga, tretman je potreban na 3 meseca. Tretmani protiv glista moraju biti redovni i mogu uključivati tablete, prah paste i spot-on tretman.

Prevencija protiv glista kod mačaka  

Prevencija je svakako bolja nego lečenje mačke od glista, a evo i nekoliko saveta koji mogu biti od koristi:

  1. Posavetovati se sa veterinarom koji je najbolji tretman protiv glista
  2. Prevencija protiv buva je jako važna, jer mačka može dobiti gliste gutanjem buva.
  3. Svakodnevno čišćenje izmeta u kutiji za pesak je od značaja kako bi se smanjila mogućnost inficiranja.