Bolesti mačaka

Jooj, jel baš mora vakcina za mačke?

Da mačka može da priča, verovatno bi ti rekla ’’Jooj, jel baš mora vakcina?’’ Vakcina za mačke je važna kako bi ona bila zdrava i zaštićena, ali odluka o vakcini je samo na tebi. Vakcine delimo na primarne i one koje se daju naknadno, a ako si doneo odluku da želiš da vakcinišeš svoju mačku, pročitaj šta je sve potrebno pre vakcine, kao i protiv kojih bolesti mačka prima vakcinu.

Šta pre vakcine?

Iako je vakcina važna kako bi tvoja mačka bila zaštićena, postoje i neželjeni efekti i rizici koje ona nosi sa sobom, a koje je važno da znaš. Ne postoji obavezna vakcina za mačku, tako da je odluka na tebi da li ćeš vakcinisati svoju mačku ili ipak ne. Preduslov za vakcinaciju mačke je njeno zdravstveno stanje. Mačka mora biti zdrava, očišćena od parazita i mora se dobro hraniti. Jedino će na taj način vakcinacija biti uspešna.

Koja je minimalna starost mačke za prvu vakcinu?

Minimalna starost mačke kada može primiti prvu vakcinu je od 8.nedelje života. Tada se prima vakcina protiv mačje kuge i mačjeg gripa. Prvih nekoliko nedelja po rođenju, mače je zaštićeno antitelima majke, koji cirkulišu u krvi. Revakcinaciju je najbolje uraditi nakon 12. nedelja i na taj način mače stvara imunitet.

Protiv kojih bolesti se prima vakcina?

Vakcinu kod mačaka možemo podeliti, kao i kod ljudi, na primarnu i naknadne vakcine. Ako se pitaš kada tvoja mačka treba da primi dodatnu vakcinu, najbolje je da se posavetuješ sa veterinarom. Mačke se najčešće vakcinišu protiv sledećih bolesti:

      1. Mačje kuge

      1. Mačjeg gripa

      1. Mačje leukemije

      1. Infektivnog peritonitisa

      1. Besnila

    *Najviše se preporučuju vakscine protiv kuge, gripa i besnila.

    vakcina za mačke

    Mačja kuga

    Mačja kuga je najčeššći oblik virusa kod mačaka. Prenosi se sa životinje na životinju, ali može i preko predmeta. Mačja kuga je virus koji je vrlo otporan, samim tim predstavlja pretnju za mačku koja nije vakcinisana. Vakcina se daje nakon 8. nedelje života. Ova bolest se javlja i kod mladih, ali i kod starijih mačaka. Prvi znaci bolesti se javljaju tri do devet dana nakon što se mačka inficirala. Simptomi su gubitak apetita, umor i groznica.

    Mačji grip

    Herpes virus i kalicivirus su uzročnici mačjeg gripa. Ova bolest je veoma zarazna i može dovesti do slepila i upale pluća. Vakcina se daje kao i kod mačje kuge, nakon 8. nedelje života. Ukoliko tvoja mačka provodi dosta vremena napolju, najbolje je vakcinisati svake godine protiv mačjeg gripa, ukoliko je više kućna mačka ona može na svake 2 do 3 godine.

    Besnilo

    Vakcina protiv besnila je zaštita kako za mačku tako i za tebe i tvoje ukućane, jer se besnilo može preneti sa mačke na čoveka. Vakcina protiv besnila je obavezna ukoliko se spremaš na put zajedno sa mačkom. Mačke koje su često na otvorenom imaju veći rizik da se zaraze besnilom. Vakcina protiv besnila se daje nakon 12. nedelje starosti. Postupak se ponavlja na svake 2 do 3 godine, u zavisnosti od vakcine.

    Naknadne vakcine koje možeš dati svojoj mački su protiv leukemije, infektivnog peritonitisa i hlamidijskog gripa.

        • Mačja leukemija

      Ova  bolest je neizlečiva i dovodi do tumora i poremećaja formiranja krvnih zrnaca. Ako tvoja mačka provodi dosta vremena igrajući se na otvorenom, treba da se vakciniše vakcinom protiv mačje leukemije nakon 9. nedelje života.

          • Infektivni peritonitis

        Infektivni peritonitis je uzrokovan mačijim korona virusom. Utiče na plućno tkivo, ali nema direktnog prenosa ovog virusa sa mačke na mačku.

            • Hlamidijski grip

          Hlamidijski grip pogaša oči mačke i manifestuje se u obliku konjuktivitisa. Vakcina se daje nakon 8. nedelje života. Hlamidijski grip je karakterističan za mačiće i dom gde ima više mačaka.

          Zaključak

          Kao što možeš da vidiš, mače je zaštićeno do neke 8. nedelje svog života, jer je uzelo sve što treba iz majčinog mleka. Nakon toga veterinari preporučuju vakcine protiv raznih bolesti koje se primaju jednom ili više puta u toku života mačke. Neki vlasnici vakcinišu svoje mačke, dok drugi ipak nisu voljni na taj korak. Topao dom, pravilna ishrana i ljubav koju pružaš svojoj mački nekad je sasvim dovoljna da ona bude zaštićena i zdrava, a i izbeći ćeš mjauk koji se čuje iz ordinacije dok veterinar bocka tvoju mačku.