Mačka i pedigre? Kako to pseći zvuči zar ne? Mačka je tajanstveno i obožavano biće, hiljadama godina unazad. U srednjem veku je bila omražena životinja, a danas je jedna od omiljenih kućnih ljubimaca.
Istorija mačaka
Dugo se verovalo da su se mačke pojavile u Starom Egiptu 3100 godina p.n.e. Mačke su sa nama tu čak 7500 p.n.e, odnosno tada su pripitomljene na Bliskom Istoku. Mačke su shvatile da tamo gde ima ljudi ima i hrane. Stari Egipćani su mačke gledali kao božanstvo, ma je tako na zidovima piramida i hramova mačkolika boginja Bastet. U srednjem veku širom Evrope su mačke važile za nosioce zla i nesreće pa su osuđivane na smrt. Zbog toga je došlo do širenja bolesti i zaraze kao što je kuga, koje su širili pacovi kako nije bilo mačaka da ih istrebe. Starije rase su nastale prirodnim putem, dok je veliki broj nastao ukrštanjem i selektivnim odgojem. Neke rase mačaka su nastale pre nekoliko milenijuma kao što je egipatska Mau. Persijske i turske rase datiraju iz 16. i 17. veka.
Rasne mačke
Mačke su uzgajana od davnina, ali u poslednjih 100 godina razvijena su društva koja su utvrdila pravila o uzgoju čistokrvnih rasa mačaka. Pravila za odgajanje mačaka su stroga i definisana zakonima. Odgajivači mačaka moraju imati znanje i uslove koji su potrebni da bi bili registrovani u felinološko društvo. Odgajivačnice se upisuju u registre felionoloških društava i stiču pravo na uzgoj mačaka, kao i izdavanje dokumentacije. Cilj je da se očuvaju stvorene rase i karakteristike koje ih krase.
Kategorizacija mačaka
Veliki broj rasa je nastao ukrštanjem postojećih rasa, dok su neke prirodno mutirale. Rase mačaka možemo podeliti u dve grupe prema dužini dlake, odnosno kratkodlake i dugodlake mačke. Postoje i mačke sa poludugom dlakom, kao i one bez dlake. Pored mačaka koje se dele po dužini dlake, postoje i one sa posebnim karakteristikama kao što su kratak rep, polopljene uši, kovrdžava dlaka, kratke noge i slično.
Mačka i pedigre
Pedigre ili papir predstavlja pravu misteriju. Zabluda koja važi je da pedigre odnosno papir čini mačku skupocenom. Čistokrvnu mačku čini skupocenom retkost rase, uslovi i kontrola odgoja, kao i poreklo predaka. Uzgoj rasnij mačaka je uređen u razvijenim zemljama, dok postoje zemlje gde se nekontrolisano uzgajaju mačke koje su bez papira. To je samim tim kršenje prava i pravila. Rasna mačka bez pedigrea ne postoji. Pedigre je rodovnik mačke i pokazuje njeno poreklo, pretke 4 generacije unazad, varijacije boja. Ovo je zapravo dokument koji je garancija da je mačka poreklom iz legalnog uzgoja i genetski zdrava. Neregistrovane odgajivačnice nemaju pravo na zvanični pedigre. Ove uzgajivačnice ukrštaju rasne i domaće mačke, pa su tako mačići mešanci. Oni izgledom podsećaju na rasne mačke, ali genetski to nisu.
Da li za izložbe treba mačka sa pedigreom
Ovo dosta zavisi od samih pravila izložbi mačaka, neke zahtevaju određene kriterijume koji se moraju ispoštovati u smislu vakcinacije, higijene, rase i mnogo čega još. Gde god da ste namerili da vodite svog ljubimca kako bi se istim pohvalili pred svetom, uverite se da ispunjavate sve uslove samog takmičenja.