Proleće je godišnje doba koji svi sa nestprljenjem čekaju, pa tako i mačke. One na proleće provode dosta vremena napolju igrajući se i provodeći vreme na suncu. Međutim, proleće nosi pojedine opasnosti za mačke. Koje su to najčešće opasnosti za mačke?
Buve i krpelji
Tokom cele godine mačka može dobiti buve i krpelje, ali u proleće je toplije pa se samim tim povećava broj ovih parazita. Bez obzira da li je u pitanju kućna mačka ili ona koja boravi više napolju, podjednako su ugrožene. Jedna buva može da položi čak 50 jaja dnevno. Tada dolazi do svraba kod mačke, a ako se ona preterano češe može se povrediti. U odnosu na pse, mačke retko privlače krpelje. Međutim, krpelji kod mačaka mogu da izazovu mačju anemiju, lajmsku bolest i erlihiozu. Krpelji kod mačke ne izazivaju svrab, pa ih je teško uočiti. Važno je redovno pregledati krzno mačke, najbolje bi bilo za vreme četkanja.
Alergije
Alergijsku reakciju kod mačke mogu izazvati polen, prašina i grinje, ali je najčešća alergija na buve. Ujed buve izaziva alergijski dermatitis i tada se mačka češe sve dok ne prokrvari. Simptomi alergije su iritacija kože, kašalj, povraćanje, opadanje dlake. Ukoliko mačka ima neke od ovih simptoma, potrebno je posetiti veterinara.
Otrovne biljke
Mačke vrlo često jedu travu i druge biljke, ali neke biljke su otrovne za mačku. A to su: orlovi nokti, bršljan, aloja, fikus, velebilje, ljiljan, kozlac. Ukoliko mačka pojede neku od ovih biljaka dolazi do trovanja. Ove otrovne biljke mogu izazvati problem sa krvnim, nervnim i sistemom za varenje. Ukoliko mačka ima pojačano lučenje pljuvačke, proliv, povraćanje ili se trese, potrebno je posetiti veterinara.
Padovi sa balkona
Mačke često skaču sa raznih visina bez ikakvih posledica. Sa druge strane može se desiti da skliznu sa terase ili prozora i tako polome kosti. Najbolje je zaštiti prozore mrežom, kao i terasu kako bi se sprečio pad sa velike visine.
Loptice dlaka zbog linjanja
Za vreme proleća, mačke se linjaju odnosno odbacuju višak dlake koje su čuvale preko zime. Lizanjem mačka može progutati veliku količinu dlaka i napraviti lopticu dlaka u stomaku. Ove loptice mogu izazvati povraćanje, opstrukciju creva i zatvor. Kako bi se izbeglo ovo stanje, najbolje je češljati mačku više nego inače kada je proleće i prilagoditi joj ishranu unošenjem vlakana.
Popino prase
Popino prase se vrlo kači za krzno mačke, a sam vrh se može zabosti u kožu, ući u nos i uši ili se zaglaviti između šapa. Popino prase može izazvati infekciju ili oštećenje organa gde se ova trava zadržala. Popino prase ne treba vaditi iz kože mačke, već posetiti veterinara koji će to uraditi.