Pored toga što su mačke vesele, razigrane, vole društvo i igru, postoje i problemi u ponašanju kod mačke koji mogu biti agresivni i destruktivni. Svaki problem u ponašanju kod mačke se može rešiti uz pomoć veterinara ili par saveta koje ćemo napisati u nastavku teksta.
Problem sa peskom
Jedan od glavnih problema u ponašanju kod mačke je korišćenje kutije sa peskom. Postoji razlog zašto mačka izbegava da vrši nuždu u kutiji, a to je zato što je njoj stresno što ne sme da vrši nuždu tamo gde ona želi, odnosno na drugim mestim osim u kutiji za pesak. Postoje 3 načina kako se rešava ovaj problem.
Razgovor sa veterinarom
Mačka može izbegavati kutiju sa peskom zbog kamenja u bešici, kristala u urinu ili bolesti urinarnog trakta. Mačka mora otići na pregled kod veterinara kako bi se isključile mogućnosti bolesti.
Najmanje jedna kutija sa peskom za svaku mačku
Ukoliko mačka mora da čeka kako bi obavila nuždu, ona će je obaviti na nekom drugom mestu. Najbolje je isprobati razne oblike kutije s peskom i različite vrste posipa, kako bi se utvrdilo šta mački najviše odgovara.
Kutija uvek mora biti čista
Kutiju sa peskom je potrebno čistiti minimum jednom dnevno ili dva puta ukoliko ima više mačaka u kući. Mačke veoma vode računa o svojoj higijeni i vole da je sve čisto oko njih, pa tako i kutija sa peskom.

Grebanje
Mačka najčešće grebe nameštaj kako bi potrošila višak energije, iako deluje kao da želi da nas nervira. Ona na taj način, osim što troši energiju, igra se, obeležava svoju teritoruju ili uklanja izlizane kandže. Grebanje je vrlo jednostavno sprečiti:
- Kupi grebalicu za mačku
- Skrati kandže mački
- Kupi navlake za mačije kandže
Agresivno ponašanje
Postoje razni razlozi zbog kojih mačka može postati agresivna. Bolest, gužva, igra, nedostata pažnje, sve to može izazvati agresivno ponašanje. Pre svega je najbolje razgovarati sa veterinarom, kako bi se isključile mogućnosti bola i bolesti koji mogu uzrokovati agresiju. Nekastrirani mužjaci su agresivniji u odnosu na druge mačke, a najbolje rešenje je sterilizacija. U kući u kojoj mačka boravi mora biti dovoljno kutija sa peskom, činija za hranu i vodu, kreveta. Ako je mačka agresivna, nikada je ne treba udariti jer će to dovesti do još veće agresije.
Grickanje i grebanje zbog igranja
Mačići, ali i odrasle mačke obožavaju igru. Oni svojim pokretima poboljšavaju koordinaciju i društvene veštine. Nekada mačke mogu biti grube prilikom igranja i tako početi da grebu ili grizu ono što im je najbliže, a to su uglavnom ljudi. Da bi bilo što manje grubosti pri igranju mački treba dosta igračaka poput grebalica, kutija, kesa. Sa mačkom se treba igrati bar 2 puta dnevno. Ako mačka ujede ili ogrebe, ne treba je udariti jer ona to može shvatiti kao grubu igru ili će jednostavno imati strah.
Mjaukanje mačaka u teranju
Ženke kad su u teranju, mjauču glasno. One zavijaju i dozivaju potencijalnog partnera. Sa druge strane, mužjaci isto mogu biti pričljivi i glasni kada čuju da je ženka u teranju. Ukoliko je mačka sterilisana ili kastrirana, a i dalje mjauče glasno, onda mjaukanje nije znak teranja. Treba proveridit kutiju s peskom, kao i čnije za hranu i vodu da li su prazne, možda je razlog za glasno mjaukanje dosadne buve koje ujedaju mačku. Ili je jednostavno mačka razmažena i mjaukanje treba ignorisati.