Jedna od najstarijih i najpoznatijih rasa mačaka je, pored persijske je sijamska. Sijamska mačka je poreklom iz Sijama (Tajland). Sijamska mačka je nekada bila dostupna samo eliti, bogatim ljudima i vladarima. U Englesku sijamska mačka je došla u 19. veku. Veruje se da sve sijamske mačke koje su u Britaniji, vode poreklo od 12 mačaka koje su dovede sa Tajlanda. Koje su kratkeristike sijamske mačke i kako se ona pravilno neguje, pročitaj u nastavku.
Izgled sijamske mačke
Sijamska mačka ima duguljasto i vitko telo, a prosečna težina je 3 kg do 4 kg. Ima klinastu glavu i uspravne uši, a oči su duguljaste, iskošene i plave boje. Elegantan izgled sijamskoj mački daju njene noge koje su dugačke i tanke. Boja sijamske mačke je karakteristična i naziva se ’’seal point’’. Mačići se rađaju potpuno beli, a nekoliko nedelja nakon rođenja dobijaju tamna obeležja na telu.
Karakter sijamske mačke
Mačka iz Sijama obožava društvo i nikako ne voli da bude sama. Razigrana je i inteligentna. Zahteva ljubav i pažnju i često mjauče dok se igra, praktično kao da priča. Sijamska mačka stvara jaku vezu sa vlasnikom i zahteva potpuno posvećivanje. Sijamske mačke je moguće i dresirati, ali ne pokušavaj je na silu naučiti nekom triku jer neće hteti. Odlično se slažu sa drugim ljubimcima, i psima i drugim mačkama, pa tako ako želiš dve mačke ili mačku i psa u svom domu, sijamska mačka će biti oduševljena ovom idejom.

Zdravlje, nega i ishrana
Ova mačka može da živi oko 14 godina. Zdrava je rasa, ali postoje neke bolesti koje su nasledne, kao što je atrofija, ukrštene oči i titranje očiju. Kako sijamska mačka stari, postoji mogućnost za razvijanje tumora, pa je potrebno redovno voditi mačku kod veterinara. Sijamska mačka nije zahtevna kada je reč o negovanju. Ima kratku dlaku i nema podlaku, pa se ni ne linja previše. Ne podnosi niske temperature. Kako je ova mačka tanka i elegnatna, ne podnosi veliku težinu. Samim tim je izbor hrane jako važan. Sijamska mačka voli da jede često po malo hrane, ali treba voditi računa da ne pretera kako ne bi došlo do gojaznosti.
Zanimljivosti
- Veruje se da je jedinstvena boja sijamske mačke rezultat mutacije albino gena.
- Verovali ili ne, većina sijamskih mačaka se rađa bele od glave do pete! Njihovi jedinstveni geni su dizajnirani da reaguju na temperature, a toplina materice ih održava belim. Jednom kada se nakon rođenja izlože hladnijem vazduhu, njihovo krzno počinje da tamni do prepoznatljivih sijamskih šara.
- U poređenju sa mnogim drugim rasama mačaka, sijamci mogu imati više od devet života. To je zato što prosečna pripitomljena mačka živi između 12 i 15 godina, dok tipična sijamka dostiže i 20 godina. U nekim slučajevima zabeležen je čak i duži životni vek sijamaca.
Zaključak
Sijamska mačka je elegnatna i vitka pričalica. Voli mnogo pažnje, topao dom i ponekad može biti izbirljiva kada je hrana u pitanju. Druželjubivi ljubimac koji će se odlično slagati sa ukućanima, ali i drugim životinjama.