Bolesti mačaka

Upala bubrega kod mačaka

Bubrezi su važni jer održavaju vitalnost organizma mačke, a upala bubrega može biti ozbiljan zdravstveni problem.

Funkcija bubrega

Bubrezi imaju razne funkcije u telu mačke, odnosno upravljaju krvnim pritiskom, stvaraju hormone, stimulišu koštanu srž kako bi stvarala više crvenih krvnih zrnaca i čiste krv. Do otkazivanja bubrega kod mačaka dolazi sa godinama i to zbog preopterećenja tokom života. Tačnije oni se umore i propadaju. Ukoliko se upala bubrega ne leči, može doći do raznih zdravstvenih problema.

Upala bubrega kod mačaka

Upala bubrega je najčešće izazvana infekcijom bešike koja nije otrkivena na vreme ili infekcije urinarnog trakta. Infekcija se brzo razvija i širi ureterom do bubrega. Nakon toga dolazi do upale, oštećenja i jakih bolova. Kada dođe do upale, bubrezi se uvećaju. Upala bubrega je opasna za sve mačke, ali najviše su ugrozene starije mačke, kao i Persijske mačke. Može biti teško otkriti koji uzork upale bubrega, kao što je to slučaj sa drugim bolestima.

Otkazivanje bubrega

Ukoliko je došlo do komplikovanog oboljenja bubrega, tada dolazi i do otkazivanja istih i teško se može pomoći mački. Lečenje joj može produžiti život, ali ne i spasiti od smrti koja sledi. Simptomi koji ukazuju na umiranje mačke zbog otkazivanja bubrega su anemija, promena u kilaži, otkazivanje srca, slepilo, trzanje, neprijatan miris tela mačke.

Simptomi upale bubrega 

Ne postoje rani znakovi koji ukazuju na upalu bubrega kod mačke, pa je i sama dijagnoza ozbiljan zadatak. Ipak uobičajeni su sledeći simptomi:

  1. Često mokrenje
  2. Povećana žeđ
  3. Dehidratacija
  4. Obojena mokraća
  5. Dijareja ili zatvor
  6. Povraćanje
  7. Smanjen apetit
  8. Groznica
  9. Čir na ustima
  10. Jezik smeđe boje
  11. Povećan stomak
  12. Bol u stomaku
  13. Suvo krzno
  14. Depresija

Kao što se može primetiti razni su simptomi koji mogu da ukazuju na upalu bubrega kod mačke, ali ne može se sa sigurnošću tvrditi da bilo koji od njih je ključan kao simptom. Ovi simptomi mogu da ukazuju i na druge bolesti, zato je najbolje posetiti veterinara.

Upala-bubrega-kod-macaka

Uzroci upale bubrega

Postoji nekoliko uzročnika koji izazivaju upalu bubrega kod mačke:

  • Pielonefritis

Ovo je zapravo infekcija bubrega i posledica je bakterijske infekcije urinarnog trakta. Dovodi do akutne bolesti bubrega, kao i do hronične bolesti bubrega.

  • Akutna upala bubrega

Akutna upala bubrega je uzrokovana gutanjem toksina iz biljke, sredstva za čišćenje ili je uzrokovana pielonefritisom. Ukoliko mačka ima akutnu bubrežnu upalu, to znači da bubrezi ne funkcionišu pravilno. Bubreg je uvećan i oštećen, a oboljenje može biti trajno ili reverzibilno.

  • Hronična upala bubrega

Ovakva upala se kod mačke dešava postepeno, tokom meseci ili godina. Do hronične upale može doći zbog infekcija i tumora. Hronična upala je progresivna bolest i njom se može upravljati pomoću tretmana i posebne dijete koja se primenjuje.

Dijagnoza upale bubrega

Dijagnoza upale bubrega se može utvrditi uzimanjem kompletne krvne slike i analizom urina. Posuda u kojoj se nalazi pesak za mačke, treba da se isprazni i opere. Kada mačka izvrši nuždu može se uzezi mokraća i presuti u sterilnu posudu. Nakon što se ispita uzorak krvi i urina, mačka ide na palpacijski pregled i rendgen kako bi dijagnoza bila preciznija.

Lečenje i oporavak

Upala bubrega se leči ambulantno, jedino ako mačka nema neke dodatne komplikacije. Lečenje je dugoročno i zahtevno, jer je upala komplikovana i teško je oboljenje. Mačka prima antibiotike 4 do 6 nedelja, a u retkim slučajevima se radi operacija. U zavisnosti od oštećenja bubrega, moguće je povratiti potpunu funkciju bubrega. Za oporavak je neophodno redovno posećivati veterinara, na 3 do 6 meseci kako bi se pratilo stanje bubrega. U kućnim uslovima mački treba obezbediti svežu i čistu vodu kojoj će uvek imati pristup, kao i voditi računa o ishrani mačke. Mačka treba da jede hranu za ograničenim brojem proteina i fosfata u hrani.