Bolesti mačaka

Zašto tvoja mačka povraća?

Primetiš da tvoja mačka ponekad povraća, a povraćanje je ispraćeno kašljem ili lopticom dlaka? Ne paniči i ne birni. Pojava da mačka povraća je česta, a u ovom tekstu možeš pročitati koji su razlozi zašto tvoja mačka povraća i kada je zaista potrebno zabrinuti se i posetiti veterinara.

Koji su razlozi zašto tvoja mačka povraća?

Uzroci povraćanja kod mačke mogu biti različiti, jer skoro svaka bolest kod mačaka dovodi do povraćanja. Ozbiljniji razlozi zašto tvoja mačka povraća mogu biti prouzrokovani lekovima, toksinima, dijetom, upalom želudca, pojavom infekcije i disfunkcijom organa. Mačka sa druge strane može povraćati ako joj, hrana koju je pojela, nije prijala ili se jednostavno prejela. Ako je tvoja mačka povratila jednom, onda nema razloga za brigu. Ukoliko je povraćanje često uz pojavu krvi, potrebno je da se obratiš veterinaru.

Šta se dešava kada mačka povraća krv?

Ako primetiš da tvoja mačka povraća krv, to može biti znak ozbiljnog oboljenja i potrebno je otići kod veterinara kako bi se ustanovilo o kojoj bolesti je reč. Bolesti na koje upućuje pojava krvi pri povraćanju mogu biti:

     

      • Hematemeza

    Može imati dva različita izgleda odnosno:

       

        • U obliku jarkocrvenih pruga ako krv dolazi iz jednjaka, želuca ili gornjeg dela tankog creva

        • U obliku taloga kafe ukoliko krv dolazi iz gastro-intestinalnog trakta

        • Čir

      Mačke mogu imati otvorene čireve na sluznici jednjaka ili želuca. Uzrok čira su bakterije, koje dovode i do gubitka apetita, tamne i krvave dijareje.

         

          • Bolest zbog gutanja otrova pacova 

        Otrovi za pacove mogu biti opasni za druge životinje. Ukoliko mačka unese u sebe glodara koji je preminuo od rodenticida, jednako je kao da je mačka direktno dirala otrov. Mačka otežano diše, krvarenje je prekomerno i apetit je poremećen.

           

            • Bolest creva

          Veruje se da je uzrok pojave bolesti creva zapravo alergija na hranu ili preosetljivost na normalnu crevnu floru. Simptomi pored pojave krvi, mogu biti i dijareja, umor, nadimanje i bolovi u stomaku.

             

              • Panleukopenija

            Panleukopeniju najčešće znamo pod imenom mačjim kuga i zarazna je i opasna po život. Mačke se mogu vakcinisati protiv ove bolesti.

               

                • Bolest od srčanih glista

              Za mačke, u odnosu na pse, ne postoji način da se izleči bolest srčanih glista. Simptomi koje uzrokuje ova bolest su povraćanje krvi, kašalj, gubitak težine i napadi poput astme.

              Zasto-tvoja-macka-povraca

              Primetiš da mačka kašlje i povraća?

              Česta pojava kod mačke je da kašalj bude ispraćen i povraćanjem. Razlozi zašto tvoja mačka kašlje mogu biti:

                 

                  • Mačja astma – Mačja astma je hronična bolest za koju ne postoji lek, ali se simptomi mogu ublažiti.

                  • Iritacija disajnih puteva – Pojava iritacije disajnih puteva je vezana za udisanje tečnosti, stranih tela i gasova.

                  • Upala disajnih puteva – povezana je gljivičnim, parazitskim, virusnim i bakterijskim infekcijama.

                  • Tumor – razvija se u gornjim disajnim putevima i donjim respiratornim traktima.

                  • Polipi – su benigni i rastu u predelu zadnjeg dela grla. Izazivaju kašalj i otežano disanje mačke.

                  • Srčena gliste – komarci su glavni krivci za širenje ove bolesti, a simptomi podsećaju na astmu.

                Zašto mačka povraća dlake?

                Kada se mačka čisti, ona hvata dlake i guta ih. U većini slučajeva dlake prolaze kroz digestivni trakt, ali postoji mogućnost da se neke dlake zaglave. Tada se formira loptica dlaka koja se mora ispovraćati. Mačke povrate lopticu dlaka 1 do 2 puta mesečno.

                Kako se leči mačka koja povraća?

                Nije neophodno odmah voditi mačku kod veterinara ako vidiš da povraća, ali trebaš znati razliku između hroničnog i akutnog povraćanja.

                   

                    • Hronično povraćanje – odvija se mesečno ili svakodnevno duži vremenski period.

                    • Akutno povraćanje – pojava povraćanja kod mačke koja inače ne povraća, briga je potrebna samo ako mačka povrati više puta.

                  Akutno povraćanje zahteva brzu reakciju, ali ne uvek. Ako je mačka povratila, a zatim nastavila da jede, nije je potrebno voditi kod veterinara. Ukoliko je tvoja mačka povratila više od 3 puta, umorna je i ne može da jede, potrebno je da je odvedeš kod veterinara. Mačke koje često povraćaju mogu imati problem sa bolestima jetre, pa samo čekanje na odlazak veterinaru i čenje može biti opasno. Najbolji način, za zaštitu od bolesti, je pravilna nega i ishrana mačke, redovni pregledi i vakcinacija su takođe važni.

                  Zaključak

                  Razlozi za povraćanje kod mačke, kao što vidiš, mogu biti različiti. Od onih bezazlenih do onih koji ukazuju na bolest kod mačke. U zavisnosti od učestalosti povraćanja donesi odluku o odlasku veterinaru. Tvoj zadatak je da pravilno neguješ i hraniš svoju mačku, kako ne bi došlo do pojave bolesti koje su ispraćene povraćanjem, a ponekad mogu biti opasne po zdravlje i život tvoje mačke.