Vrste mačaka

Birmanska mačka

Tiha i mirna mačka koja svojim blagim glasom komunicira sa ljudima kada je gladna ili želi malo pažnje i maženja. Ljubazna i opuštena, odlično se slaže sa decom, a prati je i lepa legenda o njenom poreklu.

Poreklo

Birmanska mačka iza sebe ima lepo legendu o poreklu. Kako legenda kaže, Sveta mačka iz Burme, nazvana je i Birmanska mačka. Izgled je stekla intervencijom plavooke boginje koja je nagradila mačku okretanjem svog belog ogrtača u zlatnu boju i tako promenila svoje žute oči u plave. Mačka je nagrađena zbog svoje ljubavi prema hramu i odanosti prema svešteniku. Simbol čistoće su njene šape, koje su ostale bele. Pored ove legedne, nije poznati kako je Birmanska mačka nastala. Jedna od teorija je da je nastala ukrštanjem Sijamaca sa Angorama.

Izgled

Birmanska mačka ima svilenkasto krzno srednje dužine. Glava je zaobljena i široka, dok su uši srednje veličine. Oči su plave boje, a šape bele pa izgleda kao da ima čarapice. Telo je zdepasto i srednje veličine. Može biti i velika mačka. Na telu se nalaze isprekidane tamne tačke.

Narav

Ova mačka je tiha i poslušna i obožava društvo ljudi. Birmanska mačka je inteligentna i znatiželjna. Istražuje svoju okolinu i voli da se zavlači ispod tepiha. Blagi glas je način na koji komunicira sa ljudima, tako da ih podseti da je gladna ili želi da se mazi.

Birmanska-macka

Zdravlje

Mačke mešovitih pasmina kao i rasne mačke mogu imati razne zdravstvene probleme, a kod Birmanske mačke se mogu primetiti sledeći zdravstveni problemi:

  • Urođena hipotrihoza – rađanje bez dlake i imunološki nedostatak koji može da dovede do infekcije ali i smrti.
  • Dermoid rožnjače – je prisustvo kože i dlaka na površini rožnjače jednog ili oba oka
  • Spongiformna degeneracija – bolest centralnog nervnog sistema koji izaziva slabost zadnjih udova i nekoordirano kretanje.
  • Drhtanje kod mačića – ovo se pojavljuje kod mačića kada imaju oko 10 dana i traje do 12. nedelje starosti.
  • Visoka koncentracija uree – izaziva sifunkciju bubrega.

Nega

Iako je dlaka Birmanske mačke duga, ona je i svilenkasta pa se ne mrsi lako. Potrebno je češljati je jednom nedeljno da bi se uklonila mrtva dlaka. Na proleće Birmanska mačka menja dlaku, pa se mora češće češljati jer se tada linja mnogo više. Pranje zuba mora biti redovno da bi se izbegla parodontalna bolest. Na par nedelja se skraćuju kandže. Oči je dovoljno obrisati vlažnom krpom da se ukloni iscedak.